Sanayi Tipi Soğuk Oda İmalatı

Sanayi tipi soğuk oda imalatı firmamız tarafından yapılmaktadır. Bursa’da kurulan Bizim Orta Soğutma, 20 yılı aşkın süredir endüstriyel soğutma sektöründe faaliyet göstermektedir. Sıfırdan özel ölçülerde Soğuk Oda ve Soğuk Hava Deposu İmalatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Her türlü sanayi tipi soğuk oda imalatı, kurulumu ve montajı yapmaktayız. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki telefon numarası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon : 0(532) 723 22 16

Soğuk hava depoları, soğuk odalar ve endüstriyel soğutma ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Soğuk Oda Nedir?

buzhane imalatı
Sanayi tipi soğuk oda(hava deposu)

Büyük işletmelerde kuru erzak, et ve süt ürünleri gibi soğuk muhafaza edilmesi gereken ürünler için büyük buzdolaplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu buzdolapları bir oda kadar hatta bir ev büyüklüğünde bile olmaktadır. Ancak bu kadar büyük buzdolabı üretilmesi mantıklı olmadığı için farklı soğutma çözümleri uygulanır. Bu çözümlerden en yaygın olanı Soğuk Oda veya diğer adıyla Soğuk Hava Depolarıdır.

Soğuk odalara, özel ölçülerde imal edilen büyük buzdolabı denebilir. Soğuk odalar özel olarak imal edilir. Soğuk havayı içerisinde muhafaza etmesi için içi köpük dolu paneller kullanılır. Bu paneller özel olarak ölçüye göre kesilip monte edilir. Panel arasında boşluk olmamalıdır. Soğuk odaların tavanı da aynı şekilde özel üretilen tavan panelleri ile kaplanır. Tabanda ağır yük taşınacağı için paneller ezilebilir. Bu yüzden zemin şapının altına izolasyon köpüğü koymak tercih edilir.

Soğuk Oda Motorları

Soğuk hava depolarında içerisinde depolanacak ürünlere göre farklı sıcaklarda olmalıdır. Et depolanacak soğuk oda ile dondurulmuş ürünlerin depolandığı soğuk odalar farklı sıcaklığa sahip olmalıdır. Bu sebeple amaca uygun motor seçilmelidir. Soğuk oda imalatı yapmadan önce uzman ekibimizle görüşerek bilgi alabilirsiniz : İLETİŞİM

6 adet fanlı soğutma motoru
Büyük soğuk oda motor kurulumu

Soğuk odaların içinde depolanacak gıdanın türüne göre farklı soğutma özelliklerine sahiptir. Örneğin süt ürünleri +4 derecede depolanırken dondurulmuş ürünler -18, -21 derece soğuklukta muhafaza edilmelidir. Aşağıdaki tabloda hangi ürünün kaç derece sıcaklıkta saklanması gerektiği verilmiştir.

gıda türüne göre ideal sıcaklıklar
Hangi ürün kaç derece sıcaklıkta saklanmalı?

Soğuk Oda Nerede Kullanılır?

Soğuk odalar büyük çapta soğuk depolama yapılan her yerde kullanılabilir. Depolama yapılacak ürünlerin sayısı ve hacmi büyükse buzdolaplarında depolama yapmak zor olacaktır. Böyle durumlarda soğuk oda veya diğer ismiyle soğuk hava depoları imalatı yapılmaktadır.

meyve sebze soğuk hava deposu üretim
Meyve sebze hal soğuk oda kurulumu

Sanayi kuruluşlarında birçok alanda soğuk oda kullanılmaktadır. Genellikle soğuk oda kullanan sektörler şöyledir:

  • Yemekhanelerde – kuru erzak, et depolama ve dondurulmuş ürünler için kullanılır.
  • Kasaplarda – et ve tavuk depolama
  • Buzhanelerde – dondurulmuş ürünlerin depolanması için -18, -21 derece deepfreeze
  • Balıkhaneler – taze balık, dondurulmuş balık ve konserve balıklar için
  • Meyve Sebze Hal – Bozulma riski bulunan kısa ömürlü meyve sebzeler için
  • Hastaneler – Tıbbı ve kimyasal ürünlerin sabit sıcaklıklarda tutulması için
  • Pastane ve Fırın – Mayalanmış unlu mamullerini dinlendirmek için

Dondurma imalatçıları, peynir ve süt üreticileri, tavuk üretim yerleri, sucuk lokantaları ve mantar çiftliği gibi sayısızca kullanım alanlarına sahiptir. Soğuk odalar, işletmelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel ölçü ve şekillerde üretilir.

Soğuk Odalarda Hangi Ürünler Saklanır?

soğuk hava deposu imalatı
Gıda soğuk oda montajı

Soğuk odalar veya diğer ismiyle soğuk hava depoları her alanda kullanılabilir. Endüstride bu soğutma sistemlerine oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Ekonomik olması ve uzun yıllar hizmet vermesi sayesinde soğuk hava depoları sıkça tercih edilir. Bu soğutma sistemleri genel olarak gıda üretimi ve işlemesi yapan kuruluşlarda sıkça tercih edilir. Ayrıca büyük toplu yemek üretimi yapılan alanlarda gıda malzemelerinin saklanması amacıyla da tercih edilmektedir.

Yemekhaneler, süt ve süt ürünleri üreticileri, kasaplar, sebze-meyve depolaması yapan kooperatifler gibi birçok alanda tercih edilmektedir. Soğuk odalarda kullanılan duvar panelleri birbirine geçmeli olduğu için istendiği gibi değişiklik yapılabilmektedir. Bu sayede taşıma ve bölümlendirme işlemleri rahatça yapılabilmektedir.

Soğuk Oda Kaç Derece Sıcaklıktadır

Soğuk odalar içinde bulunacak gıda ürünlerine göre özel olarak imal edilmektedir. Soğuk odanın içinde saklanacak gıdanın muhafaza edilmesi gereken sıcaklıklar bellidir. Bu doğrultuda soğutma motoru ve soğuk oda paneli kullanılır. Genel olarak üretilen soğuk odaların sıcaklıkları ve muhafaza edilen ürünler şöyledir:

Et soğuk oda sıcaklığı kaç derecedir?

Beyaz ve kırmızı etler +4 derece sıcaklıkta saklanmalıdır. Bu sıcaklık 2 derece toleranslıdır. Ayrıca ortamın nemi yaklaşık %60 olursa daha iyi olacaktır.

Kuru bakliyat soğuk oda sıcaklığı kaç derecedir?

Kuru gıdalar ve bakliyatlar serin olarak saklamak yeterlidir. Bu serinliğin +21 derece olması idealdir. Ortamda bulunan nem maksimum %60 olmalıdır.

Süt ürünleri soğuk oda sıcaklığı kaç derecedir?

Süt ürünlerinin de tıpkı et ürünleri gibi +4 derece sıcaklıkta saklanması uygundur. Bu sıcaklıkta maksimum nem %60 olmalıdır.

Donmuş ürün soğuk oda sıcaklığı kaç derecedir?

Donmuş ürünlerin nem olmayan yani rutubetsiz ortamda -21 derecede saklanması idealdir. Bu sıcaklık 2 derece toleranslıdır. Yani -19 ile -23 derece arasında bir sıcaklıkta saklanmalıdır.

Bizim Ora Soğutma Bursa

Firmamız endüstriyel soğutma alanında 20 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet vermektedir. Sanayi tipi soğuk oda imalatı, montajı ve kurulumu yapmaktayız. Ayrıca buzdolabı ve diğer soğutma cihazlarının bakım ve tamir hizmetini sağlamaktayız.

Soğuk oda imalatı ve montajı hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz : 0(532) 723 22 16